Ako vymeniť filter v chladničke? Stačí vám pár minút a zvládnete to aj bez predchádzajúcich skúseností

Moderné americké chladničky patria k tým najluxusnejším, ktoré si dnes môžete do kuchyne zaobstarať. Ak máte početnejšiu rodinu, je americká chladnička tak „trochu“ nutnosťou.

Okrem toho, že pôsobí v miestnosti dizajnovo a luxusne, ponúka perfektný prehľad o obsahu chladničky, ale aj možnosť mať neustále po ruke prefiltrovanú čerstvú vodu a nekonečnú zásobu ľadu.

Aby ste mohli ťažiť z výhod, ktoré americké chladničky prináša, je potrebné myslieť na ich očistu a údržbu. Tá spočíva najmä v pravidelnej výmene filtra. Ako poznať, kedy je výmena potrebná? Nastať môže jedna z nasledovných situácií:

  1. Uplynie šesť mesiacov od poslednej výmeny
  2. Rozsvieti sa kontrolka filtra
  3. Tlak vody na výstupe dávkovača poklesne
  4. Kocky ľadu sú menšie ako obvykle

Moderná chladnička vás na výmenu filtra upozorní rozsvietením kontrolky. Pokiaľ touto funkciou vaša existujúca chladnička nedisponuje, výmenu filtra by ste mali vykonávať vždy po šiestich mesiacoch alebo v ďalších vyššie uvedených prípadoch. Ako filter vymeniť? Máme pre vás praktický návod!

Výmena filtra pri modeloch s interným zásobníkom

Pri chladničkách s vnútorným zásobníkom ako prvý odstráňte starý vodný filter. To urobíte tak, že krycí plast vyberiete alebo odklopíte, aby sa mohol vodný filter otočiť dole. Po stranách filter zaistíte, čím sa otočí. Stlačením bočných strán otvoríte jeho veko.

V ďalšej fáze vyklopte filter a otáčaním proti smeru hodinových ručičiek ho vyberte. Ďalej vložte nový filter, ktorý vyberiete z  balenie a odstránite ochranný obal. Západky vodného filtra dajte do horizontálnej pozície a zatlačte filter dovnútra, kým vás mechanicky nezastavia.

V ďalšom kroku otočte filter smerom nahor a umiestnite ho do správnej pozície. Zatvorte kryt, a pokiaľ všetko prebehlo v poriadku, mali by ste počuť zreteľné klapnutie.

  • Náš tip: Pamätajte, že po výmene filtra je potrebné systémom vytočiť aspoň 10 litrov vody (cca 5 min) na odstránenie možných nečistôt alebo vzduchových bublín. Vodu vytáčajte prerušovane (vždy po 30 sekundách vypúšťania nechajte filter cca minútu odpočinúť).

Výmena filtra pri modeloch s externým filtrom

Pokiaľ ste v chladničke zatiaľ externý filter nepoužívali a inštalujete ho do novej chladničky prvýkrát, počítajte s tým, že budete potrebovať prívodnú hadičku napojiť pomocou správnych spojok a redukcií, aby nedošlo k nechcenému pretečeniu. Pri prvotnej inštalácii je tak potrebné mať po ruke správne koncovky aj prívodnú hadicu, na ktorú budete filter inštalovať.

V prvom kroku uzavrite prívod vody a odtočte zostávajúcu vodu z chladničky. Ak je filter umiestnený za chladničkou , počítajte s tým, že bude vybavený ochranou proti vytečeniu. Tú musíte najprv vyrušiť červenou poistkou. V ďalšom kroku zatlačte na modrý krúžok smerom dovnútra a vysuňte bielu hadičku. To isté zopakujte na druhej strane.

V predposlednom kroku pri novom filtri skontrolujte smer prietoku vody (na balení je smer vyznačený šípkou) a silou nasuňte vodnú hadicu. Následne zaistite červeným krúžkom uchytenia hadice k telu filtra a ten istý postup zopakujte aj na druhej strane.

Prečo je potrebné filtre v chladničke pravidelne meniť?

Ako dôvody, prečo je potrebné meniť filtre v chladničke v skratke uveďme veľké množstvo odfiltrovaných látok z vody, ktoré sa vo filtroch zachytávajú. Filter tak postupne stráca schopnosť správne fungovať a zbavovať vodu prebytočného chlóru, ale aj ďalších látok, ktoré môžu stáť za jej zhoršenou chuťou alebo nepríjemným zápachom.

Nechcete míňať za originálne filtre?

Ak za originálne filtre do chladničiek nechcete zbytočne utrácať, prípadne sa vám ich nedarí zohnať, môžete ich smelo nahradiť univerzálnymi filtrami z našej ponuky. Vyberať môžete z filtrov, ktoré je možné k chladnici pripojiť prostredníctvom hadičiek alebo univerzálnych vonkajších filtrov, ktoré sú typické pre chladničky s pripojením na hadicu. Cena týchto filtrov je oveľa nižšia ako v prípade originálu, ich vlastnosti sú ale úplne porovnateľné a životnosť totožná. Výmenu navyše zvládnete počas niekoľkých mála minút, a to aj bez predchádzajúcich skúseností.Súvisiace produkty