Ako ušetriť na praní s práčkovým filtrom

Práčkový filter je skvelým pomocníkom pre účinné pranie, ktoré bude prospešné ako pre vašu bielizeň tak aj pre práčku.

Vďaka filtru môžete chrániť svoje oblečenie pred nečistotami a predĺžiť životnosť práčky. Práčkový filtr môže ušetriť nielen peniaze, ale aj životné prostredie.

Čo je práčkový filter

Trápi vás usadzovanie vodného kameňa vo vašej práčke a zároveň chcete ušetriť na nákladoch jej prevádzky? Máme riešenie! Práčkový filter je spoľahlivým pomocníkom v boji proti vodnému kameňu, ktorý pomôže ochrániť vašu práčku a predĺži jej životnosť. Dávajte si však pozor! S rastúcou tvrdosťou vody sa efektívnosť filtra môže mierne znižovať.  Záleží teda na tom, akú tvrdú vodu doma máte a nemali by ste zabúdať na pravidelné kontroly práčky a ich súčastí.

Práčkový filter je potrebné tiež čas od času vymeniť. Vďaka filtru môžete ochrániť nielen svoje oblečenie, ale aj dôležité komponenty práčky, a to za zlomok ceny oproti prípravkom z drogérie. Je ale nutné myslieť na to, že práčkový filter obsahuje polyfosfátové kryštály. Práve tie pomáhajú zabrániť tvorbe vodného kameňa. Polyfosfátové kryštály je však potrebné vo filtri raz za čas vymeniť, aby aj naďalej filter 100% fungoval tak, ako má.

Ako tvrdá voda škodí oblečeniu

Zaistiť ochranu vašej bielizne pred vodným kameňom počas prania môže byť zásadné pre predĺženie jeho životnosti a pohodlnejšie nosenie. Keď sa vodný kameň usadzuje na textilných vláknach, bráni tým v ich účinnom čistení a môže tak v sebe zadržiavať nečistoty a baktérie. To má za následok žltnutie a nepríjemný zápach bielizne.

Ďalším nežiaducim dôsledkom vplyvu vodného kameňa na bielizeň je zmena jeho textúry. Bielizeň je drsnejšia a to býva problém predovšetkým pre ľudí s citlivou pokožkou. Vďaka tomu, že vodný kameň bráni dôslednému vypláchnutiu pracieho prášku, môže dochádzať k alergickým reakciám ako je svrbenie a začervenanie pokožky. Predchádzať tomu môžete práve používaním práčkového filtra.

Nielenže vodný kameň nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu bielizne a spôsobuje nepríjemné pocity na pokožke, ale tiež skracuje životnosť vašej bielizne. Kým bežná bielizeň môže vydržať okolo 50 pracích cyklov, dobre chránená bielizeň v správnych podmienkach môže vydržať dokonca až 300 cyklov. Takže investícia do prevencie vodného kameňa v podobe práčkového filtra sa môže v dlhodobom horizonte skutočne vyplatiť.

Vodný kameň ničí aj vašu práčku

Tvrdá voda môže byť nepriateľom nielen pre vaše oblečenie, ale predovšetkým pre vašu práčku. Vodný kameň, ktorý sa v nej vytvára, môže byť odolný a odstrániť sa dá veľmi zle. Môžete využiť práčkový filter, ktorý si s tvrdou vodou poradí a tým zabráni vzniku vodného kameňa.

Vodný kameň sa najčastejšie tvorí pri praní v teplej vode. A pretože väčšina pracích cyklov prebieha pri vyšších teplotách, aby sa odstránili aj odolné škvrny z oblečenia a textilu, skôr alebo neskôr k zaneseniu práčky vodným kameňom skutočne dôjde. Najdôležitejšie časti práčky, ako je vykurovacie teleso, sú nanešťastie tiež najviac náchylné na usadzovanie vodného kameňa. A to práve kvôli vysokým teplotám. Avšak aj ďalšie súčasti, napríklad filter, bubon či tesnenie dvierok, nie sú pred ním v bezpečí.

Čistenie vodného kameňa

Filter do práčky môže účinne znížiť vznik vodného kameňa v práčke, ale aj tak je z času na čas vhodné práčku od vodného kameňa vyčistiť. Použiť k tomu môžete napríklad odvápňovací prášok do práčky. Ten funguje na podobnej báze ako čističe rýchlovarných kanvíc alebo kávovarov.

Aj keď budete mať inštalovaný práčkový filter na tvrdú vodu, odporúčame práčku aspoň raz za tri mesiace odvápňovacím prostriedkom vyčistiť. Nielen, že tým predĺžite životnosť dôležitých komponentov a tým pádom aj celé práčky, ochránite tým aj svoje oblečenie, ktoré sa vplyvom tvrdej vody tiež ničí.Súvisiace produkty