Kritériá pre výber kvalitnej filtračnej kanvice či fľaše

Zoznámte sa s kritériami, na ktoré je potrebné dávať pozor pri výbere filtračných kanvíc a vyberte si tú správnu!

Chutí vám vaša kohútiková voda? Neobsahuje prímesi ťažkých kovov ani pachuť chlóru a jej konzumácia vám nespôsobuje žiadne zdravotné problémy? Potom patríte medzi malé percento šťastlivcov, ktorí nie sú nútení dennodenne nosiť ťažké nákupné tašky s balenou vodou vhodnou na konzumáciu. Pre vás ostatných tu máme riešenie, ktoré s vašimi problémami s kvalitou kohútikovej vody zatočí raz a navždy. Filtračné kanvice a fľaše odstránia z vody väčšinu nežiaducich látok, vrátane zvyškov po jej dezinfekcii, ťažkých kovov, pesticídov, ale aj usadenín a hrdze z potrubia. Moderné filtre si navyše poradia aj s nepríjemnou pachuťou chlóru a pomôžu pretvoriť kohútikovú vodu na veľmi kvalitnú tekutinu, ktorá bude vášmu telu prospievať.

Ako funguje filtračná kanvica?

Na prvý pohľad je rozdiel medzi filtračnou a obyčajnou kanvicou na vodu takmer minimálny. Zásadný rozdiel spoznáte, ak sa pozriete dovnútra kanvice. U tej filtračnej nájdete v jej vnútri filtračnú vložku zloženú z niekoľkých stupňov, ktorých cieľom je úprava vody do požadovanej kvality. Prvý stupeň filtrácie slúži obvykle na zachytenie nečistôt väčších rozmerov, napríklad hrdze, usadenín a podobne. Úlohou ďalšieho stupňa býva odstránenie okom neviditeľných, ale vo vode prítomných prímesí, napríklad vodného kameňa, rozpustených ťažkých kovov a podobne. Väčšina filtrov býva doplnená tretím stupňom s obsahom aktívneho uhlia, ktoré pomôže s odstránením nepríjemných pachutí, napríklad chlórové, železité, a podobne.

Výsledkom je čistá voda vhodná na okamžitú konzumáciu alebo na prípravu studených i teplých nápojov. S takto upravenou vodou sa nemusíte obávať napríklad zanesenia kávovaru vodným kameňom, upchatia prívodných hadičiek sódobaru usadeninami z potrubia a ďalších nepríjemností spojených s kvalitou kohútikovej vody.

Dôležité kritériá pre výber

Pri výbere filtračnej kanvice, ktorá vám bude dlho vyhovovať a slúžiť, je potrebné sa zamerať na niekoľko dôležitých kritérií a nezanedbať detaily. Aké sú to?

Dizajn a vzhľad

Súčasný trh ponúka nepreberné množstvo kanvíc, karaf či fliaš. Pri výbere prispôsobte ich tvar, farbu aj celkový vzhľad interiérovému ladeniu vašej kuchyne či pracovne a nezabudnite ani na vlastný vkus. Zaobstarať sa dá kanvica celého radu tvarov a vzhľadu vrátane dizajnérsky vyladených kúskov, ktoré potešia nielen útroby, ale aj vaše oko.

Okrem kanvíc či elegantných karaf, ktorých využitie sa predpokladá skôr v uzavretých interiéroch, existujú na trhu aj filtračné fľaše, ktorých technológia je obdobná ako u vyššie spomínaných kanvíc. Výhodou fliaš je ich kompaktnosť a jednoduchá manipulácia, ktorá umožní pribalenie na cesty do prírody či šport. Ich prednosťou je aj jednoduchá možnosť opätovného naplnenia z akéhokoľvek kohútika napojeného na vodovodný rad.

TIP: Filtračné kanvice využijete kdekoľvek v domácnosti aj v zamestnaní. Na cesty a šport voľte radšej praktické filtračné fľaše.

Objem vyfiltrovanej vody

V rámci parametrov väčšiny filtračných kanvíc nájdete údaj o celkovom objeme nádoby, ale aj o objeme prefiltrovanej vody. Tieto dve hodnoty sa vždy líšia, pričom tá druhá je nižšia. Do celkového objemu filtračnej kanvice je totiž na rozdiel od tej bežnej nutné započítať aj objem filtračnej oblasti. Tá obsahuje okrem spracovávanej vody aj filtračnú patrónu a to všetko zaberie miesto. Pri výbere objemu filtračnej kanvice sa teda zamerajte skôr než na celkový objem na údaj o množstve vody, ktorú je kanvica schopná jednorazovo dodať.

TIP: O jednorazovom množstve prefiltrovanej vody vypovedá skôr než celkový objem kanvice celkový objem prefiltrovanej vody.

Kvalita filtrov a indikácia ich výmeny

Väčšina filtračných kanvíc obsahuje 3 stupne filtrácie. Mechanický filter je nasledovaný iónovým a celý proces uzatvára uhlíkový filter v niektorých prípadoch obsahujúci ióny striebra pre dokonalé odstránenie nepríjemných pachutí. To všetko býva uzavreté v jedinej filtračnej patróne, ktorú je nutné v pravidelných intervaloch meniť, pretože dochádza k jej zanášaniu odfiltrovanými látkami.

Interval výmeny filtra vo filtračnej kanvici je závislý na intenzite jej používania. Vo väčšine prípadov však platí, že filtračná vložka by sa mala vymeniť aspoň jedenkrát za 4 mesiace. U filtračných fliaš je táto doba daná počtom naplnení. Väčšina filtračných fliaš s objemom okolo pol litra zvládne prefiltrovať na jednu patrónu zhruba 150 litrov vody. To znamená, že výmena filtra je nutná po 300 naplnení.

Na nutnosť výmeny filtračnej náplne môžu upozorniť rozmanité indikátory. Väčšina kanvíc a fliaš disponuje mechanickými systémami, ktoré fungujú na princípe zafarbenia indikačnej oblasti. Sofistikovanejšie kanvice sú vybavené elektronickým sledovaním funkčnosti filtra, prípadne niektorí výrobcovia ponúkajú už aj mobilné aplikácie, do ktorých je možné zadať dátum vloženia filtra. Po uplynutí vopred danej doby vás aplikácia sama upozorní na nutnosť výmeny patróny.

TIP: Filtre vo filtračných fľašiach aj kanviciach je potrebné v pravidelných intervaloch meniť. Pre indikáciu tejto periódy využíva väčšina výrobcov mechanické senzory, sofistikovanejšie zariadenia sú vybavené elektronickým indikátorom alebo mobilnou aplikáciou.

Cena

Filtračná kanvica samotná nepredstavuje pre bežnú domácnosť výraznejšiu finančnú záťaž. Kvalitnú kanvicu i fľašu zaobstaráte už za niekoľko sto korún. Pre bežnú domácnosť plne postačí kanvica s celkovým objemom prefiltrovanej vody 3,7 litrov, ktorú možno zaobstarať do 1000 Sk. Finančne náročnejšie sú potom veľkoobjemové výdajníky na vodu, ktoré sú schopné prefiltrovať jednorazovo až 8,2 litrov vody. Tie sa však hodia skôr pre kancelárie či domácnosti s viac ako 5 členmi.

TIP: Pri výbere filtračnej kanvice sa sústreďte nielen na jej cenu, ale aj na kvalitu a dostupnosť potrebných filtrov. Je lepšie dať prednosť filtračnej kanvici, pre ktorú existuje širšia ponuka filtračných patrón v rôznych cenových kategóriách.



Súvisiace produkty